Dobre nawyki, których należy uczyć dzieci na co dzień‍Nigdy nie jest za wcześnie, aby uczyć dziecko o tak wielkim znaczeniu dobrych nawyków. Jako rodzice odgrywamy kluczową rolę w rozwoju naszego dziecka. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło na niezależnego i dobrze przystosowanego dorosłego, wpajanie pozytywnych wartości i nawyków jest drogą do celu. Dobre nawyki są fundamentem charakteru osoby. Mogą one pomóc Twojemu dziecku odnieść sukces w życiu, ułatwiając mu radzenie sobie z trudnymi sytuacjami i unikanie negatywnych zachowań, takich jak palenie, picie czy narkotyki. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe na takie rzeczy, pomyśl jeszcze raz! Nawet maluchy uczą się poprzez naśladowanie. Możesz wprowadzać je powoli i sprawić, że będzie to zabawa, więc uwielbiają robić to każdego dnia. Nie musi to być jednak skomplikowane; są to proste pomysły, które możesz zacząć wdrażać już dziś:

Poranna rutyna

W tym miejscu wszystko się zaczyna. Możesz myśleć: "Jak to może być "dobry nawyk"?". Ale tak jest i jest to ważne. Dlaczego? Poranna rutyna przygotowuje Twoje dziecko do reszty dnia. Ustawia scenę dla sukcesu poprzez promowanie zdrowych wzorców snu, odżywiania i pozytywnego nastawienia. W rzeczywistości eksperci zalecają, aby dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat codziennie wykonywały tę samą poranną rutynę. Jak to jest z tą konsekwencją? To również przygotowuje je do udanego dnia w szkole, ponieważ daje im poczucie bezpieczeństwa. Istnieje kilka elementów zdrowej porannej rutyny. Przyjrzyjmy się każdemu z nich:

  • Jedzenie regularnych posiłków i przekąsek. Twoje dziecko potrzebuje dobrze zbilansowanej diety dla wzrostu i rozwoju.
  • Wystarczająca ilość snu. Dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat powinny mieć 10 do 12 godzin snu każdego dnia.
  • Aktywność fizyczna. Można to zrobić poprzez zdrową rutynę, taką jak zabawa na świeżym powietrzu, uprawianie jogi lub inne aktywności fizyczne.

Śniadanie

Porozmawiaj o znaczeniu zdrowego śniadania. Nie tylko jest to najważniejszy posiłek dnia, ale także nadaje ton reszcie dnia. Jeśli Twoje dziecko zje zdrowe śniadanie, jest bardziej prawdopodobne, że dokona zdrowszych wyborów podczas lunchu i kolacji. Zdrowe śniadanie może zapobiec zmęczeniu i rozdrażnieniu dziecka w ciągu dnia. Może również pomóc dziecku lepiej skoncentrować się w szkole. Zdrowe śniadanie nie musi być miską płatków z mlekiem. Może to być również miska płatków owsianych z owocami, gotowane jajka z tostem, smoothie lub nawet miska owsianki. Co więcej, można je przygotować szybko i łatwo, wychodząc z domu.

Prysznic i higiena

Kiedy przychodzi do mycia zębów, dziecko czuje się, że to dla nich wielkie zadanie. I kto może ich winić? Mycie zębów przez 2 minuty może być dość nudne. Dlaczego więc nie uczynić tego zabawą? Istnieje kilka sposobów, aby uczynić mycie zębów bardziej zabawnym. Możesz puścić muzykę podczas szczotkowania; sprawi ona, że czas minie szybciej. Możesz również pozwolić dziecku wybrać własną szczoteczkę do zębów. Niektóre szczoteczki są wyposażone w zabawne postacie, takie jak Frozen czy Spiderman. Możesz również pozwolić dziecku wybrać rodzaj pasty do zębów, której chce używać. Możesz również sprawić, że branie prysznica stanie się zabawą, pozwalając dziecku wybrać swój własny żel pod prysznic lub szampon. Możesz również pozwolić mu wybrać własną luffę gąbeczkę w bajkowe wzory do mycia. Możesz nawet pozwolić im zdecydować o rodzaju muzyki, która jest odtwarzana w łazience.